آزبست چیست؟
 

 

آزبست چيست و چه مي‌کند؟

آزبست (پنبه کوهي) نام گروهي از ترکيب‌هاي معدني منيزيم و سيليس است که در طبيعت به صورت الياف معدني و سنگ، يافت مي‌شود. اين ماده مقاومت زيادي در برابر گرما و آتش دارد و به عنوان مواد نسوز به کارمي‌رود.

تاريخچه کشف اين ماده به 2300 سال پيش بازمي‌گردد که طي آن يکي ازشاگردان ارسطو در کتاب خود که درباره سنگ‌هاست به ماده‌اي شبيه چوب اشاره کرده که در اثر اختلاط با نفت مي‌سوزد اما آسيب نمي‌بيند. اين ماده بعدها آزبست نام گرفت. در سال 1820 دانشمندي ايتاليايي براي اولين بار لباس ضدآتش را با الياف آزبست توليدکرد و در اوايل قرن 20 نيز يک اتريشي، با مخلوط کردن آن با سيمان، موفق به توليدسيمان نسوز شد. از آن به بعد استفاده از اين ماده در صنايع، افزايش يافت. به عنوان نمونه به عنوان عامل افزايش مقاومت سيمان در لوله‌هاي سيماني و قطعات پوششي سقف (به عنوان عايق) عامل افزايش‌دهنده نقطه اشتعال در منسوجات (ساخت انواع لباس‌هاي نسوز)،افزايش مقاومت لنت‌هاي ترمز و کلاچ در برابر سايش، ماده پرکننده در آسفالت، رنگ‌هاي شيميايي کاشي و پلاستيک‌ها.

 

 

پنبهٔ نسوز نمونهٔ خوبی است از ماده‌ای که مولکول‌های غول‏پیکر یک‌بعدی را تشکیل‏ می‌دهد. مولکول‌های غول‌پیکر پنبهٔ نسوز زنجیرهٔ درازی است. این مولکول‌ها پهلو به پهلوی هم جای‏ گرفته‌اند. بستگی آنها به یکدیگر با نیروهای ضعیف کششی است.

ماده معدنی آزبست در صنعت، موارد استفاده متعددی دارد که از جمله آن می‌توان به تهیه محصولات نساجی نسوز، لباس‌های محافظ و مقاوم در برابر آتش‌سوزی،تولید ایرانیت و سقف‌های پیش‌ساخته از نوع الیاف بلند آن اشاره کرد.

 

 

این ماده مقاومت خوبی دربرابر سرما و گرما دارد و عایق خوبی محسوب می‌شود. علاوه بر این آزبست حالت فیبری دارد و می‌توان از آن در مقابل اسید‌ها به‌صورت نخ و پارچه استفاده کرد. برای همین است که در صنایع از این ماده استقبال زیادی می‌شود.

آزبست به همان روشی که دیگر کانیها مثل آهن و مس  استخراج می شوند به دست می آید .این ماده قابل تقسیم به میلیونها تار می باشد که کریسو تایل ( آزبست سفید ) بیش از 95 درصد معدنی  رابه  خود اختصاص  داده است .

کرو سیدولیت ( آزبست آبی) دارای قویترین الیاف بوده ودرمقابل اسیدها مقاوم می باشد.آموسیت (آزبست قهوه ای)در مقابل گرما و حرارت بسیار مقاوم است . آزبست بصورت طبیعی در تمام دنیا یافت می شود .بنابراین ذرات آزبست عملا در هوا ,آب و طبیعی که انسان تغذیه می کند وجود دارد.

 

 

دریافت راهنمای بیماری های مرتبط با آزبست جهت آشنایی بیماران و خانواده ها
بازدید از این صفحه : 8689 بار
کل بازديدکنندگان : 46901 نفر
کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مركز آموزشي، پژوهشي، درماني سل و بيماريهاي ريوي(بيمارستان دكتر مسيح دانشوري) می باشد Copyright © 2014 Asbest.SBMU.AC.IR Allright Reserved